Ukázka+ilustrace: Karty nelžou

„Dejte si, co chcete,“ řekl pan Tadeáš a hladil strakatou kočku, „všechno platím. Já si dám tu vaši výbornou kávu,“ kývl na kavárníka, jenž mu odpověděl úsměvem.
„Dobrá, tak co třeba… Máte mátový čaj?“
„Jistě, slečno,“ odpověděl kavárník a nechal je o samotě.
Kočka zavrněla a stočila se do klubíčka.
„Neříkal jste, že máte ten oblek zrovna z čistírny?“ optala se Lucie s pohledem upřeným na množství chlupů, které ulpívaly na tmavě šedých kalhotách.
Pan Tadeáš strnul a podíval se na ni.
„Slečno, právě jste ze mě udělala naprostého idiota. Máte pravdu, dokonce jsem ho tam dal kvůli téhle… Ale co, teď už s tím nic nenadělám, pak to vykartáčuji…“
Lucie se uculila. Všeznalý pan Tadeáš zapomněl na to, že se nechce zašpinit. Jak věděl vše o ní, asi trochu pozapomněl sám na sebe.
„Tak co pro mě máte za práci?“ šla bez dalších oklik přímo k věci. Kavárník mezitím donesl oba šálky.
„Jaké karty chcete k věštbě?“ zašeptal pan Tadeáš tajemně a vytáhl svůj pytlík plný balíčků karet.
„Co prosím?“
„Jakými kartami mám zjistit, co vás čeká? Vaši budoucnost, práci, kterou pro mě vykonáte?“
„Ještě nevím, jestli ji chci skutečně vykonat,“ odporovala mu.
„Vy ji vykonáte, to si pište. Protože jen co vám řeknu, co to je, vrhnete se po tom jako sup na mršinu.“
„To nebylo zrovna poetické přirovnání…“
Pan Tadeáš sáhl do jedněch karet a vytáhl kartu s obrázkem supa kroužícího nad mrtvým buvolem.
„Možná, že ne, ale protože vidím, že byste si balíček nevybrala, udělal jsem to takto za vás.“

To byla jen hodně kratičká ukázka z povídky Karty nelžou. (Máte-li vážně zájem si ji přečíst celou, zkuste si sehnat knihu Mlok 2011. Koupit asi půjde už jen těžko, ale knihovny to jistí.) Proč jsem ji sem dal? To je jednoduché. Chtěl jsem vyzkoušet, co vznikne, když dám celý text přečíst Tereze Kolaříkové, neboli Čalamádě June. Víceméně jsem jenom chtěl hlavní postavy. A co jsem náhle nedostal na e-mail?

Ptáte se, zda se mi to líbilo? Já byl nadšen! Jasné, moje představa těchto postav byla pochopitelně trochu rozdílná, ovšem o to jde – zjistit, jaké rysy jim vtiskne někdo jiný, graficky zdatný. A výsledek byl více než k uslintání. Kontrast obou postav z těch obrázků doslova křičí. Za každou cenu elegantní a gentlemanský pan Tadeáš vedle drobet násilnické a značně pomstychtivé slečny Rmudochové. Dvě postavy, které jsem si sám oblíbil, pro mě náhle dostaly úplně nový rozměr…
Čalamádo, díky!

„Vykládáte mi svoje potrhlé plány, o nichž sám nemáte páru, jak je uskutečnit. Taháte mě všude s sebou jako hadrovou panenku a neráčíte mi ani říct, co z toho budu mít. Touhle dobou jsem mohla být někde jinde a třeba bych právě zabila dalšího démona a získala peníze na příští měsíc. Nevím, o co vám jde, ani jak vám budu užitečná, ale i přesto očekáváte, že s vámi budu všude chodit. Abych pravdu řekla, už po těch dvou dnech toho mám upřímně plné zuby.“
Sáhla si k pasu a vytáhla z pouzdra pistoli. Pan Tadeáš jen mlčky hleděl na hlaveň, z níž mohl každou chvíli s třeskem vyletět projektil o ráži devíti milimetrů a udělat do něj úhlednou díru.
„Nejste ani čaroděj, navíc jste starej dědek,“ zasyčela na něj skrz zuby. „Kdyby přišlo na věc, já jednou pohnu prstem a z vás se stane záhadná mrtvola, kterou za pár dní někdo najde mezi hromadami odpadků v nějaké postranní uličce. Třeba klidně v té, u níž právě stojíte. Tou dobou já už budu v jiném městě.
Takže se vás ptám naposled: Vysvětlíte mi už konečně něco?“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *